Svet.SlajderБалканБалкан.ПорталДописници Свет

Бугарија од денеска влегува во предизборна кампања за парламентарните избори на 4 април

Сите партии и коалиции пријавени за изборите ќе ја бараат поддршката од 6.732.316 запишани гласачи во земјата. Досега се поднесени вкупно 63.500 апликации за отворање на избирачки места надвор од Бугарија. Од нив, само 1.230 се поднесени во хартиена форма, а другите се доставени по електронски пат. Повеќето апликации се поднесени од Турција - 15.000, од ​​Велика Британија - 12.000, од ​​Германија - 9.500, САД - 3.900, во Северна Македонија ќе може да се гласа во Бугарската амбасада во Скопје, во Генералниот конзулат во Битола и во Охрид., Штип и Струмица.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

Даниела Димовска 075 284 502
Јованка Јанковска 075 280 297
Вида Димова 075 284 506
Back to top button
Close
Close