Svet.SlajderБалканБалкан.Портал

Бугарија/Ковид-19: Во изминатите 24 часа – 16 заразени, вкупно 581

Вкупно 581 потврдени се случаите на заразени со новиот коронавирус во Бугарија, излекувани се 42. Тоа беше објавено на редовниот брифинг од претседателот на Националниот оператривен штаб, генерал-мајор проф. Венцислав Мутафџиски.

Софија, 8 април 2020 (МИА) – Вкупно 581 потврдени се случаите на заразени со новиот коронавирус во Бугарија, излекувани се 42. Тоа беше објавено на редовниот брифинг од претседателот на Националниот оператривен штаб, генерал-мајор проф. Венцислав Мутафџиски.

Во последните 24 часа, новите случаи се 16, од кои шест се хоспитализирани, јави БТА.

Вкупниот број на смртни случаи во земјата е 23 лица – просечна возраст од 65 години. зш/

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close