0_Web_Насловна-слајдер0_Македонија.ПорталВидео изјаваЛинк во живоОпштество

Буџетот за образованието насочен кон реформи, двојно повеќе од лани за капитални инвестиции

Буџетот на Министерството за образование и наука предложен за 2021 година е 23 милијарди и 100 милиони денари и е 1,1 милијарда денари поголем од минатогодишниот.  Најголем дел односно над 90 отсто се наменети директно за граѓаните односно за подобрување на условите за настава и за подобар образовен систем.  Околу 1 милијарда денари се планирани за капитални инвестиции со кои поквалитетен образовен процес ќе имаат околу 100 000 ученици и студенти и наставниот кадар.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

Даниела Димовска 075 284 502
Јованка Јанковска 075 280 297
Вида Димова 075 284 506
Back to top button
Close
Close