СветСвет.Портал

Брзиот пораст на заразени со Ковид-19 е резултат на новото дефинирање на вирусот

Брзото зголемување на бројот на нови случаи на Ковид-19 во Кина е резултат на „пошироко дефинирање“ на болеста, кое почна да се применува, соопштија денеска претставници на Светската здравствена организација.

Женева, 13 февруари 2020 (МИА) – Брзото зголемување на бројот на нови случаи на Ковид-19 во Кина е резултат на „пошироко дефинирање“ на болеста, кое почна да се применува, соопштија денеска претставници на Светската здравствена организација.

– Новото дефинирање на го проширува бројот на случаи затоа што вклучува не само случаи потврдени во лабораторија, туку и оние клинички дијагностицирани врз основа на симптоми и изложеност, рече портпаролот на СЗО Тарик Јашаревиќ.

Тој додаде дека Светската здравствена организација побарала од Кина дополнителни објаснувања за новото дефинирање на болеста и начинот на известување за епидемијата на коронавирусот.

Здравствените власти на Кина претходно денеска соопштија дека откако почнале да ги користат новите методи за дијагностицирање на болеста бројот на жртви од новиот коронавирус во кинеската провинција Хубеи нагло се зголеми за 242, но нагло порасна и бројот на заразени – за 14.840.

Ова е рекорден број на регистрирани смртни случаи и зарази во еден ден, со што вкупниот број на луѓе кои починале од последици од новиот коронавирус во Кина сега се зголеми на 1.310, а бројот на заразени на 48.206.

Здравствените власти во провинцијата, жариштето на коронавирусот, објавија дека од денеска во билансот ги вклучуваат и луѓето кај кои болеста е дијагностицирана со новите методи.

Провинциската здравствена комисија минатата недела најави дека ќе почне да ги признава резултатите од компјутерска томографија, радиолошки метод на снимање на пациентите, како потврда за инфекцијата, што им овозможува на болниците побрзо да ги изолираат пациентите.

Провинцијата Хубеи претходно ги признаваше само резултатите од тест со рибонуклеинска киселина, кој покажува присуство на вирусот, но потребно е извесно време да се добијат резултати.

Користењето на скенер може брзо да покаже инфекции на белите дробови, така што пациентите ќе можат навреме да почнат со лекување и со тоа да се зголеми и можноста да бидат излекувани. јт/

 

Таг
Back to top button
Close
Close