0_Web_Актуелно0_Македонија.ПорталПолитика

Брок: Проширувањето на ЕУ не е одложено бидејќи е од заеднички интерес

Проширувањето на ЕУ не е одложено бидејќи е од заеднички интерес за сите страни. Земјите од Западен Балкан можат да добијат стабилност, економски и социјален напредок само како дел од ЕУ. Но, од друга страна ако ја погледнете историјата на нашиот континент, геополитичката ситуација исто така е од голем интерес на ЕУ да дојде до договор, за земја по земја да станат дел од ЕУ, изјави поранешниот европарламентарец Елмар Брок во интервју за ТВ Канал 5.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

Даниела Димовска 075 284 502
Јованка Јанковска 075 280 297
Вида Димова 075 284 506
Back to top button
Close
Close