Svet.SlajderСветСвет.Портал

Бројот на заразени со Ковид-19 во САД надмина 500 пациенти

Бројот на заразени со новиот коронавирус во САД надмина 500, соопштија државните и локалните здравствени служби.

Вашингтон, 9 март 2020 (МИА) – Бројот на заразени со новиот коронавирус во САД надмина 500, соопштија државните и локалните здравствени служби.

Според Владата и Американскиот центар за контрола и превенција на болести, во САД се потврдени 512 случаи на новиот коронавирус.

Од нив, 49 болни дошле од Вухан и од крузерот „Дајмонд принцес“, додека 21 биле од бродот „Гранд принцес“.

Случаи на коронавирусот се откриени во 33 држави во САД и дистриктот Колумбија. јт/

Таг
Back to top button
Close
Close