Svet.SlajderСветСвет.Портал

Бројот на заразени со коронавирус во светот надмина 28 милиони

Бројот на заразени со коронавирус во светот надмина 28 милиони.

Вашингтон, 10 септември 2020 (МИА)Бројот на заразени со коронавирус во светот надмина 28 милиони.

Вирусот е потврден кај 28.029.608 лица, покажуваат податоците на порталот „Ворлдметерс“.

Вкупно 908.050 луѓе починаа од вирусот, а 20.106.316 луѓе се излекувани.

САД, Индија и Бразил имаат најголем број заразени, каде што има и најголем број смртни случаи. паг/

Таг
Back to top button
Close
Close