Svet.SlajderСветСвет.Портал

Бројот на починати од Ковид-19 во Бразил надмина 35.000

Бројот на смртни случаи од коронавирусот во Бразил во последните 24 часа се зголеми за 1.005, на 35.026, соопшти бразилското Министерство за здравство.

Бразилија, 6 јуни 2020 (МИА) – Бројот на смртни случаи од коронавирусот во Бразил во последните 24 часа се зголеми за 1.005, на 35.026, соопшти бразилското Министерство за здравство.

Во тој период пријавени се 30.830 новозаразени, со што вкупниот број на заразени се зголеми на 645.771.

Бразил е втора земја во светот по бројот на заразени, по САД, и четврта по бројот на починати, по САД, Велика Британија и Италија. јт/

Таг
Back to top button
Close
Close