БалканБалкан.ПорталСвет.Слајдер

Бројот на мигранти кои влегуваат од Турција во Европа е во пораст

Повеќе од 82.000 мигранти се обиделе да влезат во Европа без овластување во 2019 година, што е за 46 отсто повеќе од претходната година

Брисел, 17 јануари 2020 (МИА) – Бројот на мигранти од Турција што влегуваат во Европа значително се зголеми минатата година, кога луѓето што бегаа од конфликтот во Сирија и Авганистан ја преплавија земјата, а потоа се упатија кон Грција, изјави денеска извршниот директор на Европската агенција за гранична контрола и крајбрежна стража Фронтекс, Фабрис Ледери.

Повеќе од 82.000 мигранти се обиделе да влезат во Европа без овластување во 2019 година, што е за 46 отсто повеќе од претходната година, рече Ледери во Брисел.

– Ова главно се должи на ситуацијата во Сирија, но и на нестабилноста во Авганистан и промената на политиката кон авганистанските државјани од страна на иранските и пакистанските власти, изјави Ледери. Тој одби да ја обвини турската крајбрежна стража, велејќи дека е „добро да се работи“ при пресретнувањето на луѓе кои заминуваат.

ЕУ се согласи во 2016 година да и даде на Турција до шест милијарди евра помош за бегалците и други поттикнувања да ја убеди Владата на Анкара да ги запре мигрантите да заминуваат за Грција.

Сепак, од минатото лето, островите во источна Грција се борат да ја ублажат пренатрупаноста во бегалските кампови. зш/

Back to top button
Close
Close