БалканБалкан.ПорталДописници Свет

Брнабиќ за датумот на избори: Ќе биде како што кажа претседателот Вучиќ

По повод денешната изјава на српскиот претседател Александар Вучиќ, дека парламентарните и локални избори ќе се одржат на 19 или 26 април, премиерката Ана Брнабиќ кажа дека распишување на изборите и одредувањето датум се исклучива одговорност на претседателот на Србија.

Белград, 17 јануари 2020 (МИА) По повод денешната изјава на српскиот претседател Александар Вучиќ, дека парламентарните и локални избори ќе се одржат на 19 или 26 април, премиерката Ана Брнабиќ кажа дека распишување на изборите и одредувањето датум се исклучива одговорност на претседателот на Србија.

Таа оцени дека не може да каже кога ќе се одржат изборите, и покрај фактот дека еден од двата датуми кои претседателот Вучиќ ги споменува паѓа на Велигден.

-Ќе биде како што кажа претседателот, изјави Брнабиќ .

На прашањето дали разговарала со Вучиќ за големите промени во владата после изборите, премиерката истакна дека треба да се сочека најпрво исходот од изборите и кој ќе ја стекна довербата на граѓаните. об/

Back to top button
Close
Close