ЕвропаЕвропа.Портал

Британски авиони над Балтикот пресретнаа руски воени авиони

Британските авиони „Јурофајтер тајфуни“ денеска пресретнаа два „Сухој - 27“ и „Иљушин - 22“ над Балтикот и ги следеле кон Русија, соопшти британското Министерство за одбрана.

Лондон, 16 мај 2019 (МИА) – Британските авиони „Јурофајтер тајфуни“ денеска пресретнаа два „Сухој – 27“ и „Иљушин – 22“ над Балтикот и ги следеле кон Русија, соопшти британското Министерство за одбрана.

„Тајфуните“ пресретнаа иста формација авиони и во вторникот, кога руски авиони летале долж балтичкиот брег кон Калинград.

Велика Британија минатиот месец од Германија ја презеде НАТО мисијата за чување на воздушниот простор.

– Посветени сме на одбрана на НАТО границите и ќе ги поддржиме нашите сојузници во одбивање на сите закани, изјави министерот за оружани сили на Британија Марк Ланкестер. ссм/

Таг
Back to top button
Close
Close