СветСвет.Портал

Бразилски ветеран од Втората светска војна се излечи од Ковид-19 на 99-годишна возраст

Еден 99-годишен ветеран од Втората светска војна стана најстариот Бразилец што се излечи коронавирусот, јавуваат локалните медиуми.

Рио де Жeнеиро, 15 април 2020 (МИА) – Еден 99-годишен ветеран од Втората светска војна стана најстариот Бразилец што се излечи коронавирусот, јавуваат локалните медиуми.

Ермандо Пивета бил осум дена во болница, каде лекарите биле загрижени поради неговата старост.

– Ова беше поголема победа за мене од победата во војната, изјави Пивета по излегувањето од болница.

Министерството за здравство во Бразил соопшти дека Пивета е најстарата личност во земјата што го победила вирусот. јт/

Таг
Back to top button
Close
Close