0_Спорт.ПорталСпортФудбал

Брајтон првпат победи против некој од Топ 6 тимовите во Англија (видео)

Брајтон првпат победи тим од англиската „голема шесторка“, и првпат на некој од тие тимови (Ливерпул, Манчестер сити, Манчестер јунајтед, Арсенал, Челси, Тотенхем) успеа да му даде повеќе од еден гол.

Лондон, 6 декември 2019 (МИА) – Со синоќешната победа од 2:1 на гостувањето кај Арсенал, екипата на Брајтон испиша своја клупска историја и постави рекорд.

Брајтон првпат победи тим од англиската „голема шесторка“, и првпат на некој од тие тимови (Ливерпул, Манчестер сити, Манчестер јунајтед, Арсенал, Челси, Тотенхем) успеа да му даде повеќе од еден гол.

Арсенал сега има серија од девет меча по ред без победа, тоа е нивна најцрна серија од март 1977 година досега, кога не славеа на десет средби во низа.  јз

Back to top button
Close
Close