0_Спорт.ПорталОстанато

Ботас по победата во квалификациите за ГН на Италија: Сега сум потполно смирен кога знам дека мојата иднина е одредена

Пилотот на Мерцедес Валтери Ботас ги сумираше квалификациските резултати за Големата награда на Италија, во која успеа да го заземе првото место.

Монца, 10 септември 2021 (МИА) – Пилотот на Мерцедес Валтери Ботас ги сумираше квалификациските резултати за Формула 1 трката за Големата награда на Италија, во која успеа да го заземе првото место.

– Квалификацискиот круг беше одличен. Секогаш е убаво кога ќе испадне да возиш ваков брз круг. Добивам задоволство и сега сум целосно смирен кога знам дека мојата иднина е веќе одредена. Автомобилот работеше добро, и следната година ќе имам интересен тест, со нетрпение го очекувам. Верувам дека утре ќе можам да го освојам максималниот можен број поени (три бода за освојување на спринтот), а потоа ќе се обидам да се претставам што е можно подобро на главната трка, изјави Ботас.

Тој во квалификациите беше најбрз со време 1:19.555 минута, пред луис Хамилтон кој беше поспор за 0,096 секунди и Макс Верстапен (+0,411). зс/

Таг
Back to top button
Close
Close