0_Спорт.ПорталОстанато

Ботас најбрз на тренинзите во Јапонија

Мерцедес продолжи да доминира на втората слободна тренинг сесија пред јапонското Гран При, откако Валтери Ботас повторно беше побрз од Луис Хамилтон.

Токио, 11 октомври 2019 (МИА) – Мерцедес продолжи да доминира на втората слободна тренинг сесија пред јапонското Гран При, откако Валтери Ботас повторно беше побрз од Луис Хамилтон.

Билансот на моќ остана скоро ист како и во првата сесија, а главна разлика е Макс Верстапен: Холанѓанецот го надмина Ферари на третата позиција, а Шарл Леклер остана четврти. Себастијан Фетел се најде на петтото место, а Алекс Албан ги затвори првите три реда, откако се најде на шестото место.

Карлос Сајнц со Мекларен покажа добро темпо и се пласираше на седмото место, а потоа следи Серхио Перез со Рејсинг Поинт, Пјер Гасли со Торо Росо и вториот пилот на Мекларен – Ландо Норис.

Таг
Back to top button
Close
Close