Svet.SlajderДописници СветЕвропаЕвропа.Портал

Борел оди за Приштина и Белград во обид да го рестартира дијалогот

Високиот претставник за надворешна политика на ЕУ, Јосеп Борел, на крајот на оваа недела ќе ги посети Косово и Србија во обид да го рестартира дијалогот меѓу двете страни, потврди портпаролот на Борел, Питер Стано.

Брисел, 27 јануари 2020 (МИА) – Високиот претставник за надворешна политика на ЕУ, Јосеп Борел, на крајот на оваа недела ќе ги посети Косово и Србија во обид да го рестартира дијалогот меѓу двете страни, потврди портпаролот на Борел, Питер Стано.

– Целта на оваа мисија е да покаже дека е посветен и да се обиде сѐ што е можно да го олесни дијалогот, рече Стано.

Ова ќе биде прва посета на новиот шеф на европската дипломатија во регионот. Борел прво ќе ја посети Приштина, а потоа Белград.

Дијалогот за нормализирање на односите меѓу двете страни е закочен веќе година и половина поради царините што ги воведе Косово врз српските производи. Европските дипломати се надеваат дека ќе успеат да изнајдат решение со новата косовска Влада за надминување на овој спор, што е предуслов за Белград повторно да се ангажира во преговорите.

Стано ги отфрли шпекулациите дека постојат разлики помеѓу ЕУ и САД околу дијалогот Белград – Приштина поради тоа што не е планирано Борел да се сретне со американскиот претставник задолжен за дијалогот, за време на неговиот престој во Берлин.

– Одблиску работиме со САД на Западен Балкан, затоа што имаме слична агенда, рече Стано. Контактите се постојани се американските партнери, а ако високиот претставник нема време да се сретне со американскиот  амбасадор тоа не значи дека нема комуникација помеѓу ЕУ и САД на многу други соодветни нивоа. тм/сд/

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close