0_Web_Насловна-слајдер0_МИА Истражува.ПорталMakedonija.SlajderИнтервјуПолитика

Бомгартнер за МИА: Не посакуваме долготрајна блокада, Франција поддржува решение во европски дух

Европските шефови на држави и влади се договорија за нова методологија на интеграција; постигнаа консензус во однос на отварањето на преговорите за членство со Северна Македонија без никакви услови, како и за Албанија. Министерскиот состанок во вторникот не стави крај на процесот на евртоинтеграција за С Македонија. Европските институции и државите-членки остануваат мобилизирани, а германското претседателство ќе се обиде да го искористи времето кое останува до Европскиот Совет на 10 и 11 декември за разврска на состојбата. Дотогаш, ќе се одржи уште еден Совет на министри. Франција целосно ги поддржува овие напори кои треба да продолжат, да се охрабрат и олеснат. Не посакуваме долготрајна блокада

Back to top button
Close
Close