0_Web_Насловна-слајдер0_Македонија.ПорталПолитикаХроникаХроника.Портал

Боки 13 побара изземање на Рускоска, тврди дека имал докази против неа за корупција

Првообвинетиот во случајот „Рекет“ Бојан Јовановски - Боки 13 на денешното судско рочиште кажа дека имал несоборливи докази за криминал поврзан со корупција на обвинителката Вилма Рускоска вреден четири милиони евра. Поради тоа, побара нејзино изземање од „Рекет“.

Скопје, 29 јануари 2020 (МИА) – Првообвинетиот во случајот „Рекет“ Бојан Јовановски – Боки 13 на денешното судско рочиште кажа дека имал несоборливи докази за криминал поврзан со корупција на обвинителката Вилма Рускоска вреден четири милиони евра. Поради тоа, побара нејзино изземање од „Рекет“.

Јовановски не образложи за што станува збор, и побара совет од судијката Васка Николовска Масевска каде и како да поднесе пријава за тоа. Кажа дека се обратил до обвинитекството, но таму го пренасочиле на судот.

Судијката Николовска Масевска му одговори дека се што има како пријава и докази треба да ги достави во обвинителството.бк/са/

 

 

Back to top button
Close
Close