СветСвет.Портал

Боинг размислува за намалување на работната сила за 10 отсто

Раководството на американскиот авиопроизводител „Боинг“ размислува за намалување на работната сила за 10 проценти, во околности на коронакриза, јави „Вол Стрит Џурнал“.

Њујорк, 10 април 2020 (МИА) – Раководството на американскиот авиопроизводител „Боинг“ размислува за намалување на работната сила за 10 проценти, во околности на коронакриза, јави „Вол Стрит Џурнал“.

Според изворите на весникот, компанијата ги разгледува опциите за предвремено пензионирање на дел од вработените, да отпушти одреден персонал и да раскине договори со други професионалци, на кои ќе им биде исплатена отштета.

Во различни погони на Боинг во светот сега работат околу 160,000 луѓе. ссм/

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close