Свет

„Боинг“ казнет со 17 милиони долари поради инсталирање неовластена опрема

Американската компанија „Боинг“ ќе плати казна од 17 милиони долари согласно договорот со Федералната управа за воздушен сообраќај (ФАА), бидејќи тој производител на авиони на 759 летала од типот „макс 737“ и „нг“ инсталирал опрема која содржи сензори кои не се одобрени, соопшти денеска ФАА.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Back to top button
Close
Close