0_Спорт.ПорталSport.SlajderФудбал

Блатер: Одлуката на ФИФА за СП 2018 и СП 2022 година се засноваше на џентлменски договор

Поранешниот претседател на Меѓународната фудбалска федерација (ФИФА) Сеп Блатер го коментираше обвинението на Собранието на САД во врска со мито против службените лица на ФИФА во изборот на домаќини за светските првенства 2018 и 2022 година.

Париз, 8 април 2020 (МИА) – Поранешниот претседател на Меѓународната фудбалска федерација (ФИФА) Сеп Блатер го коментираше обвинението на Собранието на САД во врска со мито против службените лица на ФИФА во изборот на домаќини за светските првенства 2018 и 2022 година.

– Одлуката на Извршниот комитет на ФИФА се засноваше исклучиво на џентлменски договор, тоа е сè, изјави Блатер за „Франс24“.

Во заклучокот на американскиот обвинител е наведено дека екс-шефот на КОНКАКАФ Џек Ворнер добил мито од пет милиони американски долари од десет различни компании за гласање во корист на Русија, а на поранешниот претседател на Фудбалската федерација на Гватемала, Рафаел Салгуеро, му бил ветен милион долари. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close