0_Македонија.ПорталБизнисБизнис.ПорталЕкономија

Битиќи: Словенија е традиционално добар економски партнер, очекуваме зголемена трговска размена во пост ковид периодот

Словенија, која по површина и број на жители е слична на Северна Македонија, претставува одличен пример на земја која применува стратегија на долгорочно планирање и спроведува политики за рамномерен регионален развој. Очекуваме зголемена трговска размена во пост ковид периодот, порача вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи, на денешната средба во Скопје со новоименуваниот словенечки амбасадор Милан Предан, со кого разговараа за мерките за справување со економската криза предизвикана од коронавирусот, економската соработка помеѓу двете земји и европските интеграции на нашата земја.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

Даниела Димовска 075 284 502
Јованка Јанковска 075 280 297
Вида Димова 075 284 506
Back to top button
Close
Close