0_Web_Ballina - SllajderBallkanBallkan.PortalKorrespondentë BotëMakedonija.SlajderSvet.Slajder

Bisedë telefonike Radev-Blinken, ndër temat edhe Maqedonia e Veriut

Presidenti i Bullgarisë, Rumen Radev ka realizuar bisedë telefonike me sekretarin amerikan të shtetit, Entoni Bliken, pas iniciativës së shefit të diplomacisë së SHBA-së, njofton korrespondenti i MIA-s nga Sofja.

Sofje, 11 qershor 2021 (MIA) – Presidenti i Bullgarisë, Rumen Radev ka realizuar bisedë telefonike me sekretarin amerikan të shtetit, Entoni Bliken, pas iniciativës së shefit të diplomacisë së SHBA-së, njofton korrespondenti i MIA-s nga Sofja.

Gjatë bisedës, u diskutuan tema të ndryshme, duke përfshirë edhe partneritet strategjik midis Bullgarisë dhe SHBA-së, sanksionet sipas Aktin global “Magnitski” kundër individëve dhe kompanive bullgare, bashkëpunimin në fushën e sigurisë dhe mbrojtjes, rimëkëmbjen nga pandemia e koronavirusit dhe eurointegrimet Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë.

Sekretari amerikani shtetit shfaqi shpresë për përshpejtimin e procesit të integrimit evropian për Maqedoninë e Veriut, me dy bashkëbiseduesit duke theksuar se kjo është në interes të stabilitetit dhe sigurisë jo vetëm në rajon, por edhe në Evropë. Gjatë bisedës, Radev kujtoi mbështetjen e vazhdueshme të Bullgarisë për anëtarësimin në Republikën e Maqedonisë së Veriut dhe bëri thirrje për arritjen e rezultateve të qëndrueshme dhe të pakthyeshme në ndërtimin e marrëdhënieve të fqinjësisë së mirë.

Presidenti bullgar Rumen Radev ka përcaktuar sanksionet e vendosura nën Ligjin Global Magnitsky si një shenjë e fortë mbështetjeje për aspiratat e qytetarëve Bullgarë për demokraci, drejtësi dhe transparencë. Nga ana e tij, Entoni Blinken tha se ky është një kontribut i SHBA-së në luftën kundër korrupsionit, si dhe në forcimin e demokracisë dhe rritjen e potencialit të ekonomisë bullgare.

Radev e lavdëroi partneritetin bilateral në mbrojtjen dhe bëri thirrje për rritjen e bashkëpunimit industrial në këtë fushë. U theksua partneriteti afatgjatë në modernizimin e ushtrisë bullgare, përfshirë përmes prezantimit të modeleve moderne të stërvitjes ushtarake.

Blinken gjithashtu e theksoi kontributin e Bullgarisë në strategjinë NATO 2030. fb/

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close