Избрано

Биолошки бомби во близина на хрватските ковид болници: Проблемот е голем, се закануваат нови инфекции

Тони инфективен отпад излегуваат од хрватските болници секој ден, неретко и двојно повеќе отколку пред пандемијата на коронавирусот. На пример, само КБ Дубрава има околу три тони дневно или 100 тони инфективен отпад месечно, што станува тесно грло за потенцијални опасности по здравјето, а загадувањето на животната средина е исто така можно.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

Даниела Димовска 075 284 502
Јованка Јанковска 075 280 297
Вида Димова 075 284 506
Таг
Back to top button
Close
Close