0_МИА Истражува.ПорталДописници МКДКултураСторија

Библиотекарството во Делчево низ годините и денес

Се тече се се менува, само нејзиното величество книгата останува иста од вчера, денес и за утре. Од тука библиотеките се најбогатите ризници исти за сите генерации, непресушен вруток на исконска убавина. Во Делчево, библиотекарството има своја историја. Јавната локална библиотека ,,Илинден", благодарение на стари фотографии и пишувани документи од анонимен учител од Берово, со името „Малеш и Малешево“, издадени од патеписецот од Јеремија, М.Павловиќ, дојде до податоци кои зборуваат за првите корени на библиотекарството во Делчево.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

Даниела Димовска 075 284 502
Јованка Јанковска 075 280 297
Вида Димова 075 284 506
Back to top button
Close
Close