0_Web_АктуелноДописници МКДОпштински вести

Без масовност се прославува Водици во Охрид, верници индивидуално ја продолжија традицијата на капење во езерото

Поради епидемијата на коронавирусот не се одржа најмасовната верска манифестација во земјата, осветувањето на водите на Охридското Езеро и фрлањето на Чесниот крст по повод празникот Богојавление – Водици. Но, тоа не значи дека не немаше прослава на празникот. Во сите цркви на Дебарско-кичевската епархија се одржаа свети литургии, а крстот се фрлаше во крстилниците.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

Даниела Димовска 075 284 502
Јованка Јанковска 075 280 297
Вида Димова 075 284 506
Таг
Back to top button
Close
Close