0_Web_Насловна-слајдер0_МИА Истражува.ПорталMakedonija.SlajderВидео изјаваОпштествоТема

Без исход истрагите за објавувањето имиња на позитивни или лица во изолација поради Ковид-19

Болни, живот во неизвесност, револтирани, обележани, соочени со дополнително оптеретување по психичкото здравје... Вака во кратки црти може да се опише она што го преживуваат повеќемина граѓани чии имиња беа јавно објавени на социјалните мрежи и споделувани на вибер откако заболеа, беа или се во изолација поради Ковид-19. Од почетокот на пандемијата во земјата се забележани неколку случаи на повреда на приватноста на граѓаните болни или во изолација поради Ковид-19. Со објавувањето на нивните лични податоци без нивно знаење и без нивна согласност се прекршени нивните основни човекови права.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

Даниела Димовска 075 284 502
Јованка Јанковска 075 280 297
Вида Димова 075 284 506
Таг
Back to top button
Close
Close