0_Web_АктуелноЕвропаЕвропа.ПорталСвет.Слајдер

Берлускони поради компликации со коронавирусот примен во болница во Милано

Поранешниот италијански премиер Силвио Берлускони (83) е примен во болница во Милано поради компликации од инфекцијата со коронавирусот.

Милано, 4 септември 2020 (МИА) – Поранешниот италијански премиер Силвио Берлускони (83) е примен во болница во Милано поради компликации од инфекцијата со коронавирусот.

Здравствената состојба на Берлускони не е загрижувачка, ја цитираат британските медиуми партијата на Берлускони „Форца Италија“.

Неговиот личен лекар, Албето Зангрлио, во средата објави дека Берлускони е позитивен на Ковид-19.

Тогаш беше кажано дека Берлускони е асимптоматски, дека е во неговата вила во Милано и дека ќе остане таму 14 дена во карантин.

Додека пандемијата беше во полн ек, Берлускони беше во својата куќа во Ница, Франција, а потоа дел од одморот го мина на Сардинија, каде се дружеше со Флавио Бријаторе, сопственик на тамошната дискотека „Милионер“, омилено место на ексклузивните гости на островот.

Бријаторе, кој најави дека ќе ја тужи Владата за најавата за затворање дискотеки, беше заразен како и повеќето од неговите вработени, но и голем број гости.

Веднаш штом беше објавено дека Бријаторе е позитивен на Ковид19, Берлускони, како што беше најавено, беше превентивно тестиран за вирусот, тој првично тој не беше заразен, но затоа најновиот тест потврди дека 83-годишниот  претприемач и политичар се заразил со Ковид-19. сд/

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close