EvropëEvropë.PortalSvet.Slajder

Berlini dhe Parisi lëshuan negociatat për OBSH-në për shkak të SHBA-së

Gjermania dhe Franca kanë lëshuar negociatat për reformën e Organizatës Botërore Shëndetësore (OBSH) të frustruar nga tentimet e SHBA-së të udhëheqin bisedimet edhe pse Uashingtoni vendosi të lëshojë atë organizatë.

Berlin, 8 gusht 2020 (MIA) – Gjermania dhe Franca kanë lëshuar negociatat për reformën e Organizatës Botërore Shëndetësore (OBSH) të frustruar nga tentimet e SHBA-së të udhëheqin bisedimet edhe pse Uashingtoni vendosi të lëshojë atë organizatë.

Veprimi i tyre është goditje për presidentin amerikan Donald Tramp pasi Uashingtoni që për momentin udhëheq me G7, shpreson se do të publikojë plan për reformë gjithpërfshirëse të OBSH-së në qershor, dy muaj para zgjedhjeve presidenciale në SHBA.

“Askush nuk dëshiron të përfshihet në procesin reformues dhe të merr projekt nga vendi që tani ka lëshuar OBSH-në”, ka thënë funksionar i lartë evropian që merr pjesë në negociata.

Në pyetjen për konfirmim të vendimit të Parisit dhe Berlinit, zëdhënësat e Gjermanisë, Francës, Britanisë së Madhe dhe Italisë nuk kanë koment.

Megjithatë, Ministria e Shëndeteësisë njoftoi se SHBA nuk duhet të jetë lider në reformën e OBSH-së pasi ata nuk kanë qëllim të braktisin atë organizatë. fab/

 

Back to top button
Close
Close