Svet.SlajderЕвропаЕвропа.Портал

Берлин: „Климатските бегалци“ немаат право на азил во Германија

Оние што ги напуштаат матичните земји како резултат на климатските промени, немаат право да побараат  азил или заштита за бегалци во Германија, соопшти Владата на таа земја, пренесува ДПА.

Берлин, 22 јануари 2020 (МИА) – Оние што ги напуштаат матичните земји како резултат на климатските промени, немаат право да побараат  азил или заштита за бегалци во Германија, соопшти Владата на таа земја, пренесува ДПА.

– Постои врска помеѓу климатските промени, миграцијата и барањето засолниште, но оваа врска сè уште не е доволно разгледана, изјави денеска портпаролот на германското Министерство за внатрешни работи.

– Повеќето студии индицираат дека промените во животната средина се предизвикувачи, но не се меѓу главните причина за миграција, рече тој.

Коментарите доаѓаат откако тело за човековите права при ОН донесе „историска“ одлука дека правото на азил не треба да им биде одземено на климатските бегалци доколку нивните животи се во опасност. ссм/

 

Таг
Back to top button
Close
Close