СветСвет.Портал

Бени Ганц избран за претседател на Парламентот на Израел

Главниот ривал на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, Бени Ганц денеска е избран за претседател на Парламентот.

Ерусалим, 26 март 2020 (МИА) – Главниот ривал на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, Бени Ганц денеска е избран за претседател на Парламентот.

Со само делумна поддршка од партијата Сино бело и поддршка од десничарскиот Ликуд на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, Ганц беше избран со 74 гласови „за“ во Кнесетот кој има 120 места.

Овој потег ја остава отворена можност за договор за ротирање на Ганц и Нетанјаху на премиерската функција, коментираат светските агенции. јт/

Таг
Back to top button
Close
Close