СветСвет.Портал

Белгиски борбен авион пресретна руски авиони

Белгиски борбен авион Ф-16 кој патролирал во балтичкиот регион пресретнал два руски авиона кои летале над американски носач на авиони во близина на брегот на Литванија, соопшти денеска НАТО.

Њујорк, 21 април 2020 (МИА)Белгиски борбен авион Ф-16 кој патролирал во балтичкиот регион пресретнал два руски авиона кои летале над американски носач на авиони во близина на брегот на Литванија, соопшти денеска НАТО.

Тоа се случило во петокот, а видео-снимка објавена од воздушната команда на НАТО ги прикажува руските авиони како летаат во меѓународниот воздушен простор на Балтичкото Море над американскиот носач „Доналд Кук“, пренесува „Бизнис инсајдер“.

„Белгиски бомбардер Ф-16 професионално ги пресретна руските авиони“, се наведува во соопштението. паг/

Таг
Back to top button
Close
Close