Biznis.SlajderБизнисБизнис.ПорталЕкономија

Бектеши: Претседавањето ја изразува нашата волја и посветеност за обезбедување на непречено спроведување на ЦЕФТА договорот

Слободното движење на стоките, слободна трговија со услугите, отстранување на пречките во трговијата со стоките и услугите, дополнителниот протокол 7 за решавање на споровите, како и институционалниот развој на ЦЕФТА структурите ќе бидат прироитет на нашето претседавање со  Централноевропскиот договор за слободна трговија (ЦЕФТА) во 2021 година, а примената на ЦЕФТА договорот и активностите предвидени во Акцискиот план на Заедничкиот регионален пазар 2021-2024 , ќе бидат основите за нашето претседавање, порача денеска министерот за економија Крешник Бектеши.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Back to top button
Close
Close