0_Спорт.ПорталСпорт.СлајдерТенис

Бекер за дисквалификација на Ѓоковиќ: Можеби ова е најтешкиот момент во неговата кариера

Шесткратниот освојувач на Грен слем турнирите и поранешен тренер на Новак Ѓоковиќ, Борис Бекер, ја прокоментира неговата дисквалификација од УС Опен.

Берлин, 8 септември 2020 (МИА) – Шесткратниот освојувач на Грен слем турнирите и поранешен тренер на Новак Ѓоковиќ, Борис Бекер, ја прокоментира неговата дисквалификација од УС Опен.

– Јас сум исто шокиран како и останатите. Јас и Новак имаме своја историја, се сметаме за семејство. Ова е можеби најтешкиот момент во неговата кариера. Тој навистина ги прекрши правилата и одлуката за дисквалификација беше правилна.

За среќа, таму немаше гледачи, но тој навистина има навика понекогаш да испраќа топки кон трибините. И поради ова, незадоволството растеше. Тој беше во најдобра форма во целата своја кариера, не загуби од никого и самоуверено отиде по 18. титула на Грен слем турнир. Но, сè е изгубено, и сега тој си оди дома, изјави Бекер.

Новак Ѓоковиќ пред два дена беше суспендиран од Грен-слемот во Њујорк, откако со топче, ненамерно удри една линиска судијка. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close