БалканБалкан.ПорталДописници Свет

Баша: Почнуваме со национални антивладини протести

Обединетата албанска опозиција, предводена од Демократската партија (ДП) најави секојдневни сенационални протести против Владата на премиерот Еди Рама

Тирана, 17 мај 2020 (МИА) – Обединетата албанска опозиција, предводена од Демократската партија (ДП) најави секојдневни сенационални протести против Владата на премиерот Еди Рама.

Одлуката за тоа ја соопшти лидерот на Демократите, Љуљзим Баша по средбата со претставниците на другите партии, кои ја сочинуваат обединетата опозиција.

– Денеска е уште еден лош пример дека земјата ја води опасен криминалец и крадец. Тој ја зграпчи како заложник државата на Албанците, институциите, лебот од устата на Албанците, нивната душа и култура. Веќе седум години ДП и опозицијата се борат против ова зло и авторот на ова зло, а тоа е Еди Рама. Тоа зло мора да си замени, затоа ги повикувам сите граѓани на масовните национални протести, со почитување на мерките за заштита од Ковид-19, изјави Баша.

Тој спомнувајќи го договорт со Рама постигнат пред три години пред парламентарните избори, истиот го нарече „грешка што нема никогаш да ја повтори“.

– Пред три години седнав со него за доброто на земјата, но времето покажа дека не сум бил во право. Им гарантирам на Албанците дека оваа грешка никогаш повеќе нема да се повтори. Ние ќе преземеме чекори за да се ослободиме од злото – Еди Рама, додаде Баша.

И тој и Моника Круемади, лидерка на третата по големина политичка партија во земјата, Социјалиситчкото движење за интеграција, се уште се на плоштад заедно со голема група граѓани,главно млади луѓе.

Таа ги повика сите граѓани и политички партии да се „придружат на отпорот кој почнал од денеска“. Зборувајќи за насилството што полицијата го применила врз демонстрантите, таа додаде дека насилно се однесувала полицијата и кон неа, но дека не била приведена.

Според полицијата пак приведени се 37 лица меѓу нив има и актери и новинари. вт/ми/

Таг
Back to top button
Close
Close