0_Спорт.ПорталТенис

Барти преку Мугуруза до трофеј на ВТА турнир во Мелбурн

Австралиската тенисерка Ешли Барти ноќеска во финалето на турнирот во Мелбурн ја совлада Шпанката Гарбиње Мугуруза со резултат 7:6 (7:3) и 6:4.

Мелбурн, 7 февруари 2021 (МИА) – Австралиската тенисерка Ешли Барти ноќеска во финалето на турнирот во Мелбурн ја совлада Шпанката Гарбиње Мугуруза со резултат 7:6 (7:3) и 6:4.

Мечот траеше 1 час 49 минути.

Првиот рекет во светот на женскиот тенис имаше 11 аса и направи три двојни грешки, додека Мугуруза сервираше два аса и забележа три двојни грешки.

Турнирот се играше за награден фонд од 565.530 долари.

Од утре во Мелбурн почнува Грен слемот Австралија опен. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close