0_Спорт.ПорталФудбал

Барселона одлучи да учествува во европската Суперлига

Довчерашниот претседател на Барселона, Жoзеп Бартомеу, на прес-конференција по повод заминувањето од клубот, изјави дека Каталонците решиле да учествуваат во европската Суперлига.

Барселона, 28 октомври 2020 (МИА) – Довчерашниот претседател на Барселона, Жoзеп Бартомеу, на прес-конференција по повод заминувањето од клубот, изјави дека Каталонците решиле да учествуваат во европската Суперлига.

– Можам да ви кажам невообичаени вести. Вчера прифативме понуда да учествуваме во идната европска Суперлига, што ќе ја гарантира идната финансиска стабилност на клубот, соопшти Бартомеу.

Суперлигата е турнир во клупски фудбал на кој ќе учествуваат најдобрите клубови во Европа. Во моментов, конечниот формат на турнирот и списокот на учесници се непознати. Според прелиминарните податоци, лигата ќе се одржи во кружен систем со домашни и гостински натпревари. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close