0_Спорт.ПорталФудбал

Барселона мора да му плати на Меси скоро 39 милиони евра за лојалност

Барселона ќе треба да му плати на напаѓачот Лионел Меси скоро 39 милиони евра на 15 јули, објави „Ел Мундо“. Ова треба да се случи две недели по истекот на неговиот сегашен договор.

Барселона, 1 февруари 2021 (МИА) – Барселона ќе треба да му плати на напаѓачот Лионел Меси скоро 39 милиони евра на 15 јули, објави „Ел Мундо“. Ова треба да се случи две недели по истекот на неговиот сегашен договор.

Оваа сума ќе ја добие Аргентинецот врз основа на клаузулата за лојалност на играчот во договорот. Според клаузулата, не е важно дали ќе го обнови договорот со клубот или не, бидејќи Меси остана во тимот до 1 февруари 2020 година, ќе ги добие добивање парите.

За потсетување, вчера, „Ел Мундо“ објави класифицирани информации за договорот на Меси, нешто што предизвика голема лутина кај фудбалерот.

Во написот под наслов „Договорот што ја уништи Барселона“, стои дека Меси треба да добие околу 555 милиони евра за четиригодишниот договор.

Останува да се види дали Меси ќе ги добие парите за лојалност со оглед на сериозните финансиски проблеми со кои се соочува каталонскиот фудбалски гигант. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close