0_Спорт.ПорталФудбал

Барселона го притиска Суарез побрзо да го напушти тимот

Новиот главен тренер на Барселона, Роналд Куман, не смета на напаѓачот Луис Суарез. Уругваецот разбира дека ќе мора да го смени клубот, но преговара за тоа во какви услови ќе ја напушти Каталонија, наведува „Марка“.

Барселона, 12 септември 2020 (МИА) – Новиот главен тренер на Барселона, Роналд Куман, не смета на напаѓачот Луис Суарез. Уругваецот разбира дека ќе мора да го смени клубот, но преговара за тоа во какви услови ќе ја напушти Каталонија, наведува „Марка“.

Главниот тренер на Барса демонстративно не дозволува Суарез да тренира во општата група. Така, клубот врши притисок врз играчот што побрзо да го напушти тимот.

Претходно, фудбалерот беше близу до трансфер во Јувентус, но на крајот го одложи потпишувањето на договорот. Тој се сомневаше дека преселбата во италијанскиот клуб ќе биде вистинскиот чекор.

Луис Суарез (33) минатата сезона забележа 36 настапи за каталонскиот клуб и постигна 21 гол со десет асистенции. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close