0_Спорт.ПорталSport.SlajderФудбал

Барселона ќе поднесе жалба за недосуден пенал на дуелот со Реал Сосиедад

Раководството на шпанскиот фудбалски клуб Барселона изрази незадоволство од делењето на правдата на денешниот дуел со Реал Сосиедад од 17. коло од првенството на Шпанија против Реал Сосиедад (2:2).

Барселона, 14 декември 2019 (МИА) – Раководството на шпанскиот фудбалски клуб Барселона изрази незадоволство од делењето на правдата на денешниот дуел со Реал Сосиедад од 17. коло од првенството на Шпанија против Реал Сосиедад (2:2).

Претседателот на каталонскиот клуб Жозеф Бартомеу, ќе испрати официјална жалба до Шпанската фудбалска федерација за употреба на ВАР, пренесува „Диарио Спорт“.

Во последните минути од играта, главниот судија Хавиер Алберола Рохас не досуди пенал во корист на Барселона, кога дефанзивецот на каталонскиот клуб Жерард Пике во шеснаесетникот беше повлечен од еден домашен играч.

Судијата не се одлучи преку ВАР системот да ја разгледа спорната ситуација. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close