0_Спорт.ПорталSport.SlajderФудбал

Барселона ќе мора да му плати на Ливерпул пет милиони евра, доколку Кутињо ја освои ЛШ

Најголемото разочарување е секако Филипе Кутињо, кој пристигна од Ливерпул летото 2018 година за огромни 120 милиони евра. Со бонусите, трансферот би можел да достигне 160 милиони евра, а Шпанците веќе платија 15 милиони евра бонуси заради разни клаузули. Пет откако Кутињо одигра 25 натпревари за Барселона и десет поради тоа што Барселона влезе во ЛШ.

Ливерпул, 15 август 2020 (МИА) – Германскиот шампион Баерн Минхен го декласира тимот на Кике Сетиен, кој најверојатно ќе биде отпуштен од работа, а Барселона ќе доживее трансформација. Барса потроши 1,07 милијарди евра на трансфери во последните пет години, но тие играчи не го донесоа очекуваниот европски резултат.

Најголемото разочарување е секако Филипе Кутињо, кој пристигна од Ливерпул летото 2018 година за огромни 120 милиони евра. Со бонусите, трансферот би можел да достигне 160 милиони евра, а Шпанците веќе платија 15 милиони евра бонуси заради разни клаузули. Пет откако Кутињо одигра 25 натпревари за Барселона и десет поради тоа што Барселона влезе во ЛШ.

Во низата клаузули во договорот за трансферот на Кутињо се наведува и дека Барселона ќе му плати на Ливерпул пет милиони евра доколку Бразилецот ја освои Лигата на шампионите. Но, шпанските медиуми пишуваат дека клаузулата важи само за играчот, а не за играчот и клубот за кој игра. Така, Кутињо покрај двата гола што ги постигна, дополнително ќе го засили и својот матичен клуб доколку победи во ЛШ со Баерн.

Тој досега има одиграно 76 натпревари за Барселона, а доколку запише 100 настапи, Барселона ќе му должи на Ливерпул уште 20 милиони евра.

Таг
Back to top button
Close
Close