0_Спорт.ПорталSport.SlajderФудбал

Барселона донесе одлука пет играчи да бидат продадени во зима

Барселона ќе се раздели со пет фудбалери во зимскиот преоден рок. Според „Мундо Депортиво“, доколку има купувачи, Усман Дембеле, Самуел Јумтити, Мартин Брајтвејт, Жуниор Фирпо и Карлес Алења ќе го напуштат клубот.

Барселона, 7 ноември 2020 (МИА) – Барселона ќе се раздели со пет фудбалери во зимскиот преоден рок. Според „Мундо Депортиво“, доколку има купувачи, Усман Дембеле, Самуел Јумтити, Мартин Брајтвејт, Жуниор Фирпо и Карлес Алења ќе го напуштат клубот.

Оваа сезона 23-годишниот Дембеле постигна два гола и една асистенција на седум натпревари, 29-годишниот Брајтвајт настапи на четири натпревари, 26-годишниот Јумтити не влезе на теренот, 24-годишниот Фирпо одигра 24 минути на две средби, додека 22-годишниот Алења играше само седум минути.

Еден од претендентите за Дембеле е Манчестер јунајтед, кој ќе започне преговори со Каталонците во текот на зимскиот преоден рок. Според трансфермаркт, играчот е проценет на 50 милиони евра.

За другите четворица сè уште нема заинтересирани екипи. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close