Svet.SlajderБалканБалкан.ПорталДописници Свет

Балтов: До крајот на јуни е можно во Бугарија да има два милиона ревакцинирани граѓани

Директорот на софиската болница за итна помош „Пирогов“,  проф.д-р Асен Балтов, изјави дека од јуни ќе може да се живее малку помирно, бидејќи дотогаш два милиона бугарски граѓани ќе можат да бидат ревакцинирани. Балтов за НОВА ТВ изјави дека  вакцинација им е потребна на околу четири милиони бугарски граѓани, а доколку успеат да се вакцинираат 50 отсто,  тоа ќе бидат два милиона. Доколку кон нив се додаат заздравените од Ковид-19 и децата, ќе се создаде колективен имунитет и ќе се живее малку помирно, јави дописникот на МИА од Софија.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

Даниела Димовска 075 284 502
Јованка Јанковска 075 280 297
Вида Димова 075 284 506
Back to top button
Close
Close