0_Спорт.ПорталФудбал

Баерн подготвен да го продаде Тијаго на Ливерпул

Раководството на Баерн се согласи да го продаде играчот од средниот ред Тијаго Алкантара, објави новинарот Николо Скира.

Минхен, 17 јули 2020 (МИА) – Раководството на Баерн се согласи да го продаде играчот од средниот ред Тијаго Алкантара, објави новинарот Николо Скира.

Според него, минхенскиот клуб решил да не го загуби бесплатно 29-годишниот Шпанец следната година поради тоа што му истекува договорот и ќе стане слободен играч.

Се соопштува дека Ливерпул веќе ги договорил личните услови со фудбалерот и работи на тоа да ги усогласи условите со Баварците.

Во сезоната 2019/20, Алкантара одигра 36 натпревари за Баерн, има три гола и две асистенции. Порталот Transfermarkt.com ја проценува вредноста на Шпанецот на 48 милиони евра. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close