0_Спорт.ПорталSport.SlajderФудбал

Баерн го слави 120. роденден

На 27 февруари 1900 година беше основан најтрофејниот германски фудбалски клуб Баерн Минхен. Баварците денес слават 120 години од формирањето.

Минхен, 27 февруари 2020 (МИА) – На 27 февруари 1900 година беше основан најтрофејниот германски фудбалски клуб Баерн Минхен. Баварците денес слават 120 години од формирањето.

Баерн има 29 шампионски титули и 19 германски купови, пет трофеи европски шампион. На  крајот на 2013 година, тимот стана првиот германски клуб кој го освои Клупскиот светски шампионат.

Клубот од Минхен се наоѓа на 3.место на списокот на најдобрите фудбалски клубови на 20. век според ФИФА. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close