0_Спорт.ПорталРезултатиФудбал

Баерн барем до вечер нов лидер во Бундеслигата

Актуелниот германски шампион Баерн Минхен се искачи на врвот на табелата, откако попладнево го совалда Мајнц на гостински терен во дуел од 20. коло. Баварците на првата позиција ќе бидат барем до вечер, кога својот меч од оваа рунда ќе го игра досегашниот лидер Лајпциг.

Мајнц, 1 февруари 2020 (МИА) – Актуелниот германски шампион Баерн Минхен се искачи на врвот на табелата, откако попладнево го совалда Мајнц на гостински терен во дуел од 20. коло. Баварците на првата позиција ќе бидат барем до вечер, кога својот меч од оваа рунда ќе го игра досегашниот лидер Лајпциг.

Резултати на петте бундеслигашки натпревари одиграни попладнево:
Аугзбург – Вердер 2:1
Борусија Дортмунд – Унион Берлин 5:0
Фортуна Дизелдорф – Ајнтрахт Франкфурт 1:1
Хофенхајм – Баер Леверкузен 2:1
Мајнц – Баерн Минхен 1:3.

Од 18:30 часот играат Лајпциг и Борусија Менхенгладбах.

Табела: Баерн 42 бода (20 натпревари) Лајпциг 40 (19), Борусија Дортмунд 39 (20), Борусија Менхенгладбах 38 (19), Баер Леверкузен 34 (20), Шалке 34 (20),… зс/

Таг
Back to top button
Close
Close