0_Спорт.ПорталSport.SlajderРакометРезултати

Австрија, Норвешка и Словенија со две победи по првите две кола на ЕП

На европскиот ракометен шампионат што се игра во Австрија, Норвешка и Шведска, во текот на денешниот ден се одржаа натпреварите од 2. коло во три групи. Ко-домаќините Австрија и Норвешка, како и Словенија ги забележаа вторите победи.

Виена, 12 јануари 2020 (МИА) – На европскиот ракометен шампионат што се игра во Австрија, Норвешка и Шведска, во текот на денешниот ден се одржаа натпреварите од 2. коло во три групи. Ко-домаќините Австрија и Норвешка, како и Словенија ги забележаа вторите победи.

Резултати:

Б-група: Чешка – С. Македонија 27:25 и Австрија – Украина 34:30.
Табела: Австрија 4 бода, Чешка 2, Македонија 2, Украина 0.

Ф-група: Швајцарија – Полска 31:24 и Шведска – Словенија 19:21.
Табела: Словенија 4 бода, Шведска 2, Швајцарија 2, Полска 0.

Д-група: Франција – Норвешка 26:28 и Португалија – Босна и Герцеговина 27:24.
Табела: Норвешка 4 бода, Португалија 4, Франција 0, Босна и Херцеговина 0. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close