0_Спорт.ПорталСпортТенис

Австралија опен: Надал рутински до осминафинале, Плишкова во аут

Рафаел Надал без потешкотии ја мина првата сериозна пречка на Австралија опен. Најдобриот тенисер во третото коло во Мелбурн го совлада сонародникот Пабло Карењо Буста со 6:1, 6:2, 6:4 и закажа дуел со Австралиецот Ник Кирјос.

Мелбурн, 25 јануари 2020 (МИА) – Рафаел Надал без потешкотии ја мина првата сериозна пречка на Австралија опен. Најдобриот тенисер во третото коло во Мелбурн го совлада сонародникот Пабло Карењо Буста со 6:1, 6:2, 6:4 и закажа дуел со Австралиецот Ник Кирјос.

Проблеми немаше ниту петтиот носител, Австриецот Доминик Тим кој во четири сета го елиминира Тејлор Фриц со 6:2, 6:4, 6:7, 6:4.
Три сета му беа потребни на 10 рангираниот тенисер на Австралија опен за триумф во мечот со Ернест Гулбис од Летонија со 7:6, 6:4, 6:3.
Стен Вавринка, пак, речиси без борба се најде меѓу најдобрите 16, откако Американецот Џон Изнер го предаде натпреварот при водство на ривалот од Швајцарија со 6:4, 4:1.
Каролина Плишкова е најзвучното име што го заврши настапот на гренд слемот во шестиот натпреварувачки ден. Подобра од неа во третото коло беше Русинката Анастасија Пављученкова со 7:6, 7:6.  сѓд/ 

Back to top button
Close
Close