ЕвропаЕвропа.Портал

Авион „Боинг 737“ над Русија се подготвува за принудно слетување

Патнички авион Боинг 737 на компанијата „Нордик ерлајнс“ на лет од Краснојарск кон Москва се подготвува за принудно слетување на аеродромот од кој полетал поради проблеми со заткрилцата (флапсови), соопшти прес-службата на аеродромот.

Москва, 10 февруари 2020 (МИА) – Патнички авион Боинг 737 на компанијата „Нордик ерлајнс“ на лет од Краснојарск кон Москва се подготвува за принудно слетување на аеродромот од кој полетал поради проблеми со заткрилцата (флапсови), соопшти прес-службата на аеродромот.

Во авионот има 100 луѓе, јавија руските медиуми.

– По полетувањето, заткрилцата на авионот „Боинг 737“ на компанијата „Нордстар ерлајнс“ не успеаја да се повлечат, па екипажот одлучи да го потроши горивото и да се врати на аеродромот во Краснојарск, се вели во соопштението. јт/

Таг
Back to top button
Close
Close