Svet.SlajderСветСвет.Портал

Авганистан/Ковид-19: Ќе бидат ослободени окоу 10.000 затвореници поради пандемијата

Според шефот на затворите во таа држава Рашед Тотакали, меѓу 9.000 и 10.000 затвореници ќе бидат ослободени во следните 10 денови.

Кабул, 27 март 2020 (МИА) – Авганистан ќе ослободи најмалку 10.000 затвореници на возраст над 55 години, жени и затвореници со нарушено здравје во обид да го спречи ширењето на коронавирусот, соопштија официјални лица.

– Претседателот издаде указ дека неколку илјади затвореници наскоро ќе бидат ослободени заради коронавирусот, изјави официјален претставник во Кабинетот на претседателот Ашраф Гани.

Според шефот на затворите во таа држава Рашед Тотакали, меѓу 9.000 и 10.000 затвореници ќе бидат ослободени во следните 10 денови.

Во таа одлука не се вклучени членови на исламистичките екстремистички групи на талибанците или на ИД.

Во Авганистан досега се пријавени 84 случаи на Ковид-19, и два смртни случаи. зш/

Back to top button
Close
Close